Zadzwoń do nas:

511 222 244

Email:

biuro@grupaabramczyk.pl

Godziny otwarcia:

Poniedziałek-Sobota 10:00-20:00


Czas transportu auta z USA – jak to jest naprawdę.

Czas transportu auta z USA – jak to jest naprawdę.

Transport auta (lub innego pojazdu) z USA do Europy, to dość złożony proces logistyczny. Na cały proces składa się mnóstwo małych czynności, które trzeba wykonać. Często klient zamawiający auto, nie zdaje sobie z nich sprawy.


Niektóre firmy podają, że transport trwa około 4 tygodni. Jest to termin wykonalny, ale bardzo mało prawdopodobny. Aby się w nim wyrobić wszystkie procesy muszą się idealnie do siebie dopasować. Holownik musi stać już na aukcji i na niej czekać, akurat musi być wolne miejsce w kontenerze i statek gotowy do wypłynięcia.  Standardowo średni czas transportu to ok. 8 tygodni i trzeba się liczyć z takim terminem dostawy auta pod dom. Ze wschodniego wybrzeża czas ten będzie trochę krótszy, zaś z dalekiego zachodu Stanów Zjednoczonych, może być to nawet ponad 8 tygodni. Z portu w Los Angeles, sam statek płynie blisko miesiąc.Co składa się na cały proces transportu?

Po zakupie auta na aukcji trzeba je odebrać i przetransportować do najbliższego terminala załadunkowego. Często do przebycia są setki mil, więc proces ten może trwać nawet ponad tydzień. Bywają również załamania pogody, śnieżyce, huragany, powodzie, rozległe pożary co znacznie przedłuża ten proces. Po trafieniu  auta do terminala, musza zostać skompletowane dokumenty do odprawy celnej. Najważniejszym z nich jest tytuł własności auta. Zdarza się, że aukcja nie od razu otrzymuje ten dokument od sprzedającego i musi go dosyłać do terminala. Bez niego nie można nic zrobić. Należy pamiętać o tym, że terminale mają pewną przepustowość i są w stanie obsłużyć określoną liczbę aut dziennie.


Przy dużym natężeniu, okresie niskich cen, niskiego dolara, terminale zasypywane są autami i opóźnienia sięgają kilku tygodni. Gdy już przyjdzie kolej naszego auta, jest ono pakowane do kontenera (zwykle 3szt.). Kontener przechodzi odprawę celną i zostaje załadowany na statek. Przewoźnik podaje wtedy datę wypłynięcia statku z portu oraz termin przypłynięcia do portu docelowego. Może on też się przesunąć ze względu na warunki atmosferyczne jakie panują na wodach.


W porcie docelowym kontener zostaje odebrany przez agencję celną, której zadaniem jest jego rozpakowanie i przygotowanie aut do odprawy celnej. Po przekazaniu wszelkich dokumentów do urzędu celnego, należy uzbroić się w cierpliwość. Czas odprawy celnej zależy od ilości aut w portach. Cała procedura trwa zwykle od kilku dni nawet do 2-3 tygodni. W całym tym procesie dużo zależy od szybkości działania niemieckich urzędników. Po wystawieniu kompletu dokumentów przez niemieckich celników, wstawiane są faktury na opłaty celne oraz rozładunek kontenera. Po ich opłaceniu można odebrać auto. Lawety zwykle wjeżdżają do Bremerhaven w czwartek-piątek, aut do klientów trafiają sobota-poniedziałek w zależności od miejsca w Polsce.

               


Po wszystkich etapach auto z kompletem dokumentów trafia pod wskazany przez klienta adres. Po opłaceniu akcyzy, zrobieniu przeglądu technicznego i rejestracji auta w urzędzie możemy cieszyć się jazdą swoim wymarzonym autem z USA.